Panasonic Electronic Components EEU-HD1A223
EEU-HD1A223 picture photo
Mfg. Part Number
EEU-HD1A223
Brief Description
CAP ALUM 22000UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
EEU-HD1A223.pdf
Availability of EEU-HD1A223
QUANTITY
EEU-HD1A223 Order Process
Ship out your order
Specifications of EEU-HD1A223
Internal Part NumberEIS-EEU-HD1A223
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
PackagingBulk
Capacitance22000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.4A
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.476" (37.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEU-HD1A223
Related LinksEEU-H, EEU-HD1A223 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEU-HD1A223 Details Description
Related parts for EEU-HD1A223
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
SENSOR HEAD WIDE VIEW 15VDC datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CLIP NUT STEEL 10-32 250/PK datasheet.pdf
TRIM KIT 24" X 12" UMMAT AL datasheet.pdf
DIODE ZENER 19.2V 500MW DO35 datasheet.pdf
FIXED IND 0.7NH 1A 60 MOHM SMD datasheet.pdf