Panasonic Electronic Components EEU-HD1A331B
EEU-HD1A331B picture photo
Mfg. Part Number
EEU-HD1A331B
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
EEU-HD1A331B.pdf
Availability of EEU-HD1A331B
QUANTITY
EEU-HD1A331B Order Process
Ship out your order
Specifications of EEU-HD1A331B
Internal Part NumberEIS-EEU-HD1A331B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
SeriesHD
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current200mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEU-HD1A331B
Related LinksEEU-HD, EEU-HD1A331B Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEU-HD1A331B Details Description
Related parts for EEU-HD1A331B
RES SMD 5.23K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS .100" SNGL VERT datasheet.pdf
IC VREF GND REF ADJ 8SOIC datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 3.3V 8-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 50V X7R 1825 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-72VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE SPST 8A 6V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
Connector Socket 41 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
PCI EXPRESS 2X32 POS BK datasheet.pdf
CAP POLYMER 220UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 53POS PIN datasheet.pdf