Panasonic Electronic Components EEU-HD1E562
EEU-HD1E562 picture photo
Mfg. Part Number
EEU-HD1E562
Brief Description
CAP ALUM 5600UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
EEU-HD1E562.pdf
Availability of EEU-HD1E562
QUANTITY
EEU-HD1E562 Order Process
Ship out your order
Specifications of EEU-HD1E562
Internal Part NumberEIS-EEU-HD1E562
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance5600µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.75A
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEU-HD1E562
Related LinksEEU-H, EEU-HD1E562 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEU-HD1E562 Details Description
Related parts for EEU-HD1E562
RES SMD 287 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CABLE ASSY BOWDEN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 830MA 290 MOHM TH datasheet.pdf
Connector Socket 33 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CABLE 16POS .100 JUMPER 24 INCH datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS PNL MNT PIN PCB datasheet.pdf
CAP CER 0.2PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
55A PRIMARY/DUAL 8/ L datasheet.pdf