Panasonic Electronic Components EEU-HD1V222
EEU-HD1V222 picture photo
Mfg. Part Number
EEU-HD1V222
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
EEU-HD1V222.pdf
Availability of EEU-HD1V222
QUANTITY
EEU-HD1V222 Order Process
Ship out your order
Specifications of EEU-HD1V222
Internal Part NumberEIS-EEU-HD1V222
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
SeriesHD
PackagingBulk
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.26A
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEU-HD1V222
Related LinksEEU-H, EEU-HD1V222 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEU-HD1V222 Details Description
Related parts for EEU-HD1V222
CAP CER 1000PF 250VAC Y5P SMD datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 25V SOT23 datasheet.pdf
IC REG MULT CONFIG INV ADJ 8SOIC datasheet.pdf
IC HOLD REGISTER 9-BIT 28-PLCC datasheet.pdf
RES SMD 360K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
IC OPAMP GP 28MHZ 8DIP datasheet.pdf
POT JOYSTICK 100K OHM W/SWITCH datasheet.pdf
LED 5MM VERT HE TINT GRN PC MNT datasheet.pdf