Panasonic Electronic Components EEU-TA1E102S
EEU-TA1E102S picture photo
Mfg. Part Number
EEU-TA1E102S
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
EEU-TA1E102S.pdf
Availability of EEU-TA1E102S
QUANTITY
EEU-TA1E102S Order Process
Ship out your order
Specifications of EEU-TA1E102S
Internal Part NumberEIS-EEU-TA1E102S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesTA
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.4A
Impedance42 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEU-TA1E102S
Related LinksEEU-TA, EEU-TA1E102S Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEU-TA1E102S Details Description
Related parts for EEU-TA1E102S
SPEED CLAMPS BLACK 2.48 X .24" datasheet.pdf
IC LATCH 16-BIT D 48-TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
LP.100"SHRD HDR .100" VERT 30GLD datasheet.pdf
MCU 8BIT 8K FLASH 28UFQFPN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 55POS SKT datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 16POS GOLD datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
F39-HJ0420 datasheet.pdf
EURO TERM BLK VERT 953MM 4C datasheet.pdf