Panasonic Electronic Components EEU-TA1H471SB
EEU-TA1H471SB picture photo
Mfg. Part Number
EEU-TA1H471SB
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
EEU-TA1H471SB.pdf
Availability of EEU-TA1H471SB
QUANTITY
EEU-TA1H471SB Order Process
Ship out your order
Specifications of EEU-TA1H471SB
Internal Part NumberEIS-EEU-TA1H471SB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesTA
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.3A
Impedance75 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEU-TA1H471SB
Related LinksEEU-TA, EEU-TA1H471SB Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEU-TA1H471SB Details Description
Related parts for EEU-TA1H471SB
CONN EDGECARD 62POS .156 EXTEND datasheet.pdf
TRIMMER 1K OHM 0.75W PC PIN datasheet.pdf
MODULE DDR3 SDRAM 4GB 204SODIMM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 79POS PIN datasheet.pdf
MODULAR CBL COILED 12' REVERSED datasheet.pdf
RES 44.2 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
HINGE BUSHING datasheet.pdf
508 TB SOCKET OPEN VER datasheet.pdf
CAP CER 130PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf