Panasonic Electronic Components EEU-TA1J220
EEU-TA1J220 picture photo
Mfg. Part Number
EEU-TA1J220
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
EEU-TA1J220.pdf
Availability of EEU-TA1J220
QUANTITY
EEU-TA1J220 Order Process
Ship out your order
Specifications of EEU-TA1J220
Internal Part NumberEIS-EEU-TA1J220
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
SeriesTA
PackagingBulk
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current201.5mA
Impedance470 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEU-TA1J220
Related LinksEEU-T, EEU-TA1J220 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEU-TA1J220 Details Description
Related parts for EEU-TA1J220
IC TRANSCVR/REG 3ST 16B 56SSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 5POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
IC FLASH 4MBIT 70NS 32PLCC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 16POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 20% 15V AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 75UH 3.47A 45 MOHM TH datasheet.pdf