Panasonic Electronic Components EEU-TP1E102B
EEU-TP1E102B picture photo
Mfg. Part Number
EEU-TP1E102B
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
EEU-TP1E102B.pdf
Availability of EEU-TP1E102B
QUANTITY
EEU-TP1E102B Order Process
Ship out your order
Specifications of EEU-TP1E102B
Internal Part NumberEIS-EEU-TP1E102B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductPanasonic – EEU-TP Series
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesTP
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)38 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-40°C ~ 135°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current1.395A
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEU-TP1E102B
Related LinksEEU-TP, EEU-TP1E102B Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEU-TP1E102B Details Description
Related parts for EEU-TP1E102B
IC REG LDO 5V 1A D2PAK datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 3MHZ 14DIP datasheet.pdf
SENSOR 750PSI M12-1.0 6G 4-20MA datasheet.pdf
CONN CAP ASSY 12PS 18-20AWG GRAY datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 128LQFP datasheet.pdf
SWITCH PLUNGER SPDT 25A QC datasheet.pdf
RES 3.16K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 100MA 125V datasheet.pdf
BASIC SWITCH V BASICS V15 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 36V 150W datasheet.pdf
RES SMD 11 OHM 5% 1/4W 0603 datasheet.pdf