Panasonic Electronic Components EEU-TP1E392
EEU-TP1E392 picture photo
Mfg. Part Number
EEU-TP1E392
Brief Description
CAP ALUM 3900UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
EEU-TP1E392.pdf
Availability of EEU-TP1E392
QUANTITY
EEU-TP1E392 Order Process
Ship out your order
Specifications of EEU-TP1E392
Internal Part NumberEIS-EEU-TP1E392
Standard Package100
SeriesTP
PackagingBulk
Capacitance3900µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)18 mOhm
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-40°C ~ 135°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current2.6A
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.319" (33.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEU-TP1E392
Related LinksEEU-T, EEU-TP1E392 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEU-TP1E392 Details Description
Related parts for EEU-TP1E392
CONN RECEPT 110POS TYPE B datasheet.pdf
IC DOWNCONV DIG QUAD 160-PBGA datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 7A 125V datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS 2MM VERT SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf
IC AFE 16/24BIT 64KSPS 64TQFP datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
D SUB FE 30A PCB ANGLED SOLDER C datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CAP FILM 33NF 20% 1600VDC datasheet.pdf
SWITCH SELECT DPST-NC 10A 120V datasheet.pdf