Panasonic Electronic Components EEU-TP1E512
EEU-TP1E512 picture photo
Mfg. Part Number
EEU-TP1E512
Brief Description
CAP ALUM 5100UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
EEU-TP1E512.pdf
Availability of EEU-TP1E512
QUANTITY
EEU-TP1E512 Order Process
Ship out your order
Specifications of EEU-TP1E512
Internal Part NumberEIS-EEU-TP1E512
Standard Package50
SeriesTP
PackagingBulk
Capacitance5100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)16 mOhm
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-40°C ~ 135°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current2.784A
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.319" (33.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEU-TP1E512
Related LinksEEU-T, EEU-TP1E512 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEU-TP1E512 Details Description
Related parts for EEU-TP1E512
CONN HEADER .100 DUAL R/A 18POS datasheet.pdf
IC AMP HBT SIGE 5000MHZ SOT-89 datasheet.pdf
FITTING TEE BASE/COVER OFWHT datasheet.pdf
CUTTER TIP ANGLED FLUSH 4.53" datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 100V X7R 1812 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
RES 40.2 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
PWRBLADE VERT REC datasheet.pdf
AM5 SWITCH 11A SPDT PIN datasheet.pdf