Panasonic Electronic Components EEU-TP1E821B
EEU-TP1E821B picture photo
Mfg. Part Number
EEU-TP1E821B
Brief Description
CAP ALUM 820UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
EEU-TP1E821B.pdf
Availability of EEU-TP1E821B
QUANTITY
EEU-TP1E821B Order Process
Ship out your order
Specifications of EEU-TP1E821B
Internal Part NumberEIS-EEU-TP1E821B
Standard Package500
SeriesTP
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)52 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-40°C ~ 135°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current1.155A
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEU-TP1E821B
Related LinksEEU-TP, EEU-TP1E821B Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEU-TP1E821B Details Description
Related parts for EEU-TP1E821B
RECEPT WRAPOST .072"DIA .360" datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 42POS 5.08MM R/A datasheet.pdf
RES 24K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 128POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 10POS PIN datasheet.pdf
RES 10.7K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 13 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 500MW DO213AB datasheet.pdf