Panasonic Electronic Components EEU-TP1V221LB
EEU-TP1V221LB picture photo
Mfg. Part Number
EEU-TP1V221LB
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
EEU-TP1V221LB.pdf
Availability of EEU-TP1V221LB
QUANTITY
EEU-TP1V221LB Order Process
Ship out your order
Specifications of EEU-TP1V221LB
Internal Part NumberEIS-EEU-TP1V221LB
Standard Package1,000
SeriesTP
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)67 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-40°C ~ 135°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current689mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEU-TP1V221LB
Related LinksEEU-TP, EEU-TP1V221LB Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEU-TP1V221LB Details Description
Related parts for EEU-TP1V221LB
CONN EDGECARD 62POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 600V 30A IN LINE datasheet.pdf
CAP FILM 40UF 5% 400VDC RAD 4LD datasheet.pdf
RES 51K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
LED LUXEON WARM WHITE 3500K 2SMD datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 22K OHM 5% 1206 datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 50V X8L RADIAL datasheet.pdf
RES 18 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf