Panasonic Electronic Components EEU-TP1V272
EEU-TP1V272 picture photo
Mfg. Part Number
EEU-TP1V272
Brief Description
CAP ALUM 2700UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
EEU-TP1V272.pdf
Availability of EEU-TP1V272
QUANTITY
EEU-TP1V272 Order Process
Ship out your order
Specifications of EEU-TP1V272
Internal Part NumberEIS-EEU-TP1V272
Standard Package50
SeriesTP
PackagingBulk
Capacitance2700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)16 mOhm
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-40°C ~ 135°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current2.784A
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.319" (33.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEU-TP1V272
Related LinksEEU-T, EEU-TP1V272 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEU-TP1V272 Details Description
Related parts for EEU-TP1V272
TERM BLOCK PLUG 2POS STR 3.5MM datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 100 OHM 8SRT datasheet.pdf
CONN PLUG HOUSING 81POS JPT datasheet.pdf
RES 218 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.1UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
RES 49.9 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
DSUB INSERT TOOL MA PR-IN 9P datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf