Panasonic Electronic Components EEU-TP1V561
EEU-TP1V561 picture photo
Mfg. Part Number
EEU-TP1V561
Brief Description
CAP ALUM 560UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
EEU-TP1V561.pdf
Availability of EEU-TP1V561
QUANTITY
EEU-TP1V561 Order Process
Ship out your order
Specifications of EEU-TP1V561
Internal Part NumberEIS-EEU-TP1V561
Standard Package200
SeriesTP
PackagingBulk
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)38 mOhm
Lifetime @ Temp.4000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-40°C ~ 135°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current1.395A
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEU-TP1V561
Related LinksEEU-T, EEU-TP1V561 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEU-TP1V561 Details Description
Related parts for EEU-TP1V561
CONN EDGECARD 86POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 39PF 50V NP0 1210 datasheet.pdf
SENSOR 500PSI M12-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
SENS PROX M18 10MM AC2W-NO datasheet.pdf
SW LIMT SPDT 10A TOP ROL PLNGR datasheet.pdf
MODULE ZIGBEE EM250 CHIP ANT datasheet.pdf
XFRMR T3/DS3/E3/STS-1 1:1 SMD datasheet.pdf
TRANS NPN 100V 0.02A SMINI3 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf