Panasonic Electronic Components EEU-TP1V561B
EEU-TP1V561B picture photo
Mfg. Part Number
EEU-TP1V561B
Brief Description
CAP ALUM 560UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
EEU-TP1V561B.pdf
Availability of EEU-TP1V561B
QUANTITY
EEU-TP1V561B Order Process
Ship out your order
Specifications of EEU-TP1V561B
Internal Part NumberEIS-EEU-TP1V561B
Standard Package500
SeriesTP
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)38 mOhm
Lifetime @ Temp.4000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-40°C ~ 135°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current1.395A
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEU-TP1V561B
Related LinksEEU-TP, EEU-TP1V561B Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEU-TP1V561B Details Description
Related parts for EEU-TP1V561B
IC REG LDO 9V 0.1A TO92-3 datasheet.pdf
IC SWITCH SPDT 8DIP datasheet.pdf
BIT HEX 3/32" 0.98" 2/PK datasheet.pdf
IC FPGA 195 I/O 256FTBGA datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 16A 125V datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P2C VERT UNSHLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
156 KK SPOX RCPT HSG W/RAMP datasheet.pdf
RIVET BLIND 0.378" NYLON BLACK datasheet.pdf
OSC VCTCXO 50.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CIR BRKR 2.5A 32VDC ROCKER datasheet.pdf