Panasonic Electronic Components EEV-FC0J221P
EEV-FC0J221P picture photo
Mfg. Part Number
EEV-FC0J221P
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 6.3V SMD
Datasheet Download
EEV-FC0J221P.pdf
Availability of EEV-FC0J221P
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
EEV-FC0J221P Order Process
Ship out your order
Specifications of EEV-FC0J221P
Internal Part NumberEIS-EEV-FC0J221P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLECE, EEV Series 30/Sept/2010
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesFC
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAEC-Q200
Ripple Current172.5mA
Impedance400 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.244" (6.20mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEV-FC0J221P
Related LinksEEV-FC, EEV-FC0J221P Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEV-FC0J221P Details Description
Related parts for EEV-FC0J221P
RES SMD 357 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 412 OHM 0.5% 1/16W 0816 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONV AC/DC 90-264VAC 12V 416MA datasheet.pdf
CONN ADAPT 2.4MM JACK-0.012" DIA datasheet.pdf
CONN HDR 4POS 0.100 T/H datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
SCR 1000V 135A TO-94 datasheet.pdf