Panasonic Electronic Components EEV-FC1A101P
EEV-FC1A101P picture photo
Mfg. Part Number
EEV-FC1A101P
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 10V SMD
Datasheet Download
EEV-FC1A101P.pdf
Availability of EEV-FC1A101P
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
EEV-FC1A101P Order Process
Ship out your order
Specifications of EEV-FC1A101P
Internal Part NumberEIS-EEV-FC1A101P
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAEC-Q200
Ripple Current172.5mA
Impedance400 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.244" (6.20mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEV-FC1A101P
Related LinksEEV-FC, EEV-FC1A101P Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEV-FC1A101P Details Description
Related parts for EEV-FC1A101P
CAP ALUM 27000UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 10W datasheet.pdf
DEV KIT F220/221/226/230/231/236 datasheet.pdf
CONN PLUG HOUSING 16POS CRIMP datasheet.pdf
CAP CER 0.60PF 100V R2H 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 343K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X30MM L-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG 60POS CBL datasheet.pdf