Panasonic Electronic Components EEV-FK1A102P
EEV-FK1A102P picture photo
Mfg. Part Number
EEV-FK1A102P
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 10V SMD
Datasheet Download
EEV-FK1A102P.pdf
Availability of EEV-FK1A102P
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
EEV-FK1A102P Order Process
Ship out your order
Specifications of EEV-FK1A102P
Internal Part NumberEIS-EEV-FK1A102P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLECE, EEV Series 30/Sept/2010
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesFK
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsAutomotive
Ripple Current850mA
Impedance80 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.402" (10.20mm)
Surface Mount Land Size0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEV-FK1A102P
Related LinksEEV-FK, EEV-FK1A102P Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEV-FK1A102P Details Description
Related parts for EEV-FK1A102P
IC POT DGTL QUAD 256POS 24TSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 457MA 720 MOHM datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 3.33"L X 2.21"W datasheet.pdf
IC REG BUCK 3.3V 1.5A 20SSOP datasheet.pdf
IC XDCP 32-TAP 10K 3-WIRE 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 499 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX DUAL 4X1 16SOIC datasheet.pdf
SWITCH LIMIT SPDT 5A ROLLR LEVER datasheet.pdf