Panasonic Electronic Components EEV-FK1A330UR
EEV-FK1A330UR picture photo
Mfg. Part Number
EEV-FK1A330UR
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 10V SMD
Datasheet Download
EEV-FK1A330UR.pdf
Availability of EEV-FK1A330UR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
EEV-FK1A330UR Order Process
Ship out your order
Specifications of EEV-FK1A330UR
Internal Part NumberEIS-EEV-FK1A330UR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLECE, EEV Series 30/Sept/2010
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsAutomotive
Ripple Current90mA
Impedance1.35 Ohm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.228" (5.80mm)
Surface Mount Land Size0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEV-FK1A330UR
Related LinksEEV-FK, EEV-FK1A330UR Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEV-FK1A330UR Details Description
Related parts for EEV-FK1A330UR
CONN EDGECARD 150PS R/A .050 SLD datasheet.pdf
HEATING ELEMENT datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 3MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 22.6KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
THERMOSTAT 3000 SER CUSTOM PKG datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 50W datasheet.pdf
CAP CER 82PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 50V C0G 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
RES 976 OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
XG4 16AWG 19/.0117 10C BRAD 300V datasheet.pdf