Panasonic Electronic Components EEV-FK1C151XP
EEV-FK1C151XP picture photo
Mfg. Part Number
EEV-FK1C151XP
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 16V SMD
Datasheet Download
EEV-FK1C151XP.pdf
Availability of EEV-FK1C151XP
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
EEV-FK1C151XP Order Process
Ship out your order
Specifications of EEV-FK1C151XP
Internal Part NumberEIS-EEV-FK1C151XP
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLECE, EEV Series 30/Sept/2010
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package900
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesFK
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsAutomotive
Ripple Current280mA
Impedance340 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.303" (7.70mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEV-FK1C151XP
Related LinksEEV-FK, EEV-FK1C151XP Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEV-FK1C151XP Details Description
Related parts for EEV-FK1C151XP
CAP CER 680PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE SMBUS 10MSOP datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRANS 4DIP datasheet.pdf
CONN HDR 34POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf
55A CABLE/SINGLE WALL datasheet.pdf