Panasonic Electronic Components EEV-FK1C680P
EEV-FK1C680P picture photo
Mfg. Part Number
EEV-FK1C680P
Brief Description
CAP ALUM 68UF 20% 16V SMD
Datasheet Download
EEV-FK1C680P.pdf
Availability of EEV-FK1C680P
QUANTITY
EEV-FK1C680P Order Process
Ship out your order
Specifications of EEV-FK1C680P
Internal Part NumberEIS-EEV-FK1C680P
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance68µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsAutomotive
Ripple Current240mA
Impedance360 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.228" (5.80mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEV-FK1C680P
Related LinksEEV-FK, EEV-FK1C680P Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEV-FK1C680P Details Description
Related parts for EEV-FK1C680P
IC DVR CMOS QUAD 40MHZ 16-QSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CLIP TERM HD ON 6-32 POST ORNG datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 80A D2PAK datasheet.pdf
E1 DIE 12-10 KRIMP PGY datasheet.pdf
HAZARDOUS AREA BX -2 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 10V SOT23-3 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 8POS GOLD datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf