Panasonic Electronic Components EEV-FK1E220R
EEV-FK1E220R picture photo
Mfg. Part Number
EEV-FK1E220R
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 25V SMD
Datasheet Download
EEV-FK1E220R.pdf
Availability of EEV-FK1E220R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
EEV-FK1E220R Order Process
Ship out your order
Specifications of EEV-FK1E220R
Internal Part NumberEIS-EEV-FK1E220R
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsAutomotive
Ripple Current160mA
Impedance700 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.228" (5.80mm)
Surface Mount Land Size0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEV-FK1E220R
Related LinksEEV-FK, EEV-FK1E220R Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEV-FK1E220R Details Description
Related parts for EEV-FK1E220R
IC REG LDO 3.3V TO220-3 datasheet.pdf
POTTING COMPOUND BLACK 200ML datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 100MA 250VAC 3AB datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 66POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M10 NYLON 43MM datasheet.pdf
RES 50M OHM 1W 5% RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf