Panasonic Electronic Components EEV-FK1J680P
EEV-FK1J680P picture photo
Mfg. Part Number
EEV-FK1J680P
Brief Description
CAP ALUM 68UF 20% 63V SMD
Datasheet Download
EEV-FK1J680P.pdf
Availability of EEV-FK1J680P
QUANTITY
EEV-FK1J680P Order Process
Ship out your order
Specifications of EEV-FK1J680P
Internal Part NumberEIS-EEV-FK1J680P
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance68µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsAutomotive
Ripple Current400mA
Impedance350 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.402" (10.20mm)
Surface Mount Land Size0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEV-FK1J680P
Related LinksEEV-FK, EEV-FK1J680P Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEV-FK1J680P Details Description
Related parts for EEV-FK1J680P
OSC 3.3V PROG CMOS PWRDN 50PPM datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 26POS .100 30AU datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 20A PNL MNT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 1.13K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
EVAL BOARD 1 FOR ISL9104AIRUW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES 60 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 27UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf