Panasonic Electronic Components EEV-FK1V680XP
EEV-FK1V680XP picture photo
Mfg. Part Number
EEV-FK1V680XP
Brief Description
CAP ALUM 68UF 20% 35V SMD
Datasheet Download
EEV-FK1V680XP.pdf
Availability of EEV-FK1V680XP
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
EEV-FK1V680XP Order Process
Ship out your order
Specifications of EEV-FK1V680XP
Internal Part NumberEIS-EEV-FK1V680XP
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLECE, EEV Series 30/Sept/2010
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package900
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance68µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsAutomotive
Ripple Current280mA
Impedance340 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.303" (7.70mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEV-FK1V680XP
Related LinksEEV-FK, EEV-FK1V680XP Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEV-FK1V680XP Details Description
Related parts for EEV-FK1V680XP
RES SMD 7.15 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 26VWM 46.6VC SMA datasheet.pdf
CONN PLUG 76POS VERT .025 SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.15A 5SOT datasheet.pdf
INDUCTOR EMI COMMON MODE 0.85MH datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 20POS GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 10AWG GREEN 1000' datasheet.pdf
CAP FILM 470NF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
CAP 15 UF 20% 50 V datasheet.pdf