Panasonic Electronic Components EEV-FK2A151M
EEV-FK2A151M picture photo
Mfg. Part Number
EEV-FK2A151M
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 100V SMD
Datasheet Download
EEV-FK2A151M.pdf
Availability of EEV-FK2A151M
QUANTITY
EEV-FK2A151M Order Process
Ship out your order
Specifications of EEV-FK2A151M
Internal Part NumberEIS-EEV-FK2A151M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Lighting Components
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package125
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsAutomotive
Ripple Current594.8mA
Impedance170 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
Surface Mount Land Size0.669" L x 0.669" W (17.00mm x 17.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEV-FK2A151M
Related LinksEEV-FK, EEV-FK2A151M Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEV-FK2A151M Details Description
Related parts for EEV-FK2A151M
IC REG LDO ADJ 1.5A TO263 datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 500MW SOD123 datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
RES 17.4K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 249 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 220MA 3.408 OHM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB datasheet.pdf
RES 75K OHM 1/2W .05% AXIAL datasheet.pdf