Panasonic Electronic Components EEV-FK2A331M
EEV-FK2A331M picture photo
Mfg. Part Number
EEV-FK2A331M
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 100V SMD
Datasheet Download
EEV-FK2A331M.pdf
Availability of EEV-FK2A331M
QUANTITY
EEV-FK2A331M Order Process
Ship out your order
Specifications of EEV-FK2A331M
Internal Part NumberEIS-EEV-FK2A331M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Lighting Components
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package125
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsAutomotive
Ripple Current687.8mA
Impedance153 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
Surface Mount Land Size0.748" L x 0.748" W (19.00mm x 19.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEV-FK2A331M
Related LinksEEV-FK, EEV-FK2A331M Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEV-FK2A331M Details Description
Related parts for EEV-FK2A331M
IC FPGA 404 I/O 560MBGA datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 16TSSOP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 1A DO214AC datasheet.pdf
IC FIFO SS 4096X36 6NS 144-BGA datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V/1.8V 0.3A 8LFCSP datasheet.pdf
FILTER EMI 2200PF 50V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 70POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf
PRESSURE MODULE 0 TO 15 datasheet.pdf
RES SMD 1.18M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf