Panasonic Electronic Components EEV-HA1H101P
EEV-HA1H101P picture photo
Mfg. Part Number
EEV-HA1H101P
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 50V SMD
Datasheet Download
EEV-HA1H101P.pdf
Availability of EEV-HA1H101P
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
EEV-HA1H101P Order Process
Ship out your order
Specifications of EEV-HA1H101P
Internal Part NumberEIS-EEV-HA1H101P
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current120mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.402" (10.20mm)
Surface Mount Land Size0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEV-HA1H101P
Related LinksEEV-HA, EEV-HA1H101P Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEV-HA1H101P Details Description
Related parts for EEV-HA1H101P
FUSE BRD MNT 1.6A 250VAC/VDC SMD datasheet.pdf
RELAY AUTOMOTIVE SPST 70A 12V datasheet.pdf
RES CHAS MNT 59 OHM 1% 30W datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6500K 2SMD datasheet.pdf
RES SMD 43 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC FPGA 432 I/O 1760FBGA datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 1.2A 180 MOHM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 730MA 480 MOHM datasheet.pdf
LED LM231A COOL WHITE 5700K 2SMD datasheet.pdf
CAP CER 10UF 6.3V X6S 0805 datasheet.pdf
IMPACT BP 3X8 85OHM LEFT ENDWALL datasheet.pdf
CONN HEADER 34POS DUAL R/A PCB datasheet.pdf