Panasonic Electronic Components EEV-HA1H4R7R
EEV-HA1H4R7R picture photo
Mfg. Part Number
EEV-HA1H4R7R
Brief Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V SMD
Datasheet Download
EEV-HA1H4R7R.pdf
Availability of EEV-HA1H4R7R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
EEV-HA1H4R7R Order Process
Ship out your order
Specifications of EEV-HA1H4R7R
Internal Part NumberEIS-EEV-HA1H4R7R
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current23mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.213" (5.40mm)
Surface Mount Land Size0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEV-HA1H4R7R
Related LinksEEV-HA, EEV-HA1H4R7R Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEV-HA1H4R7R Details Description
Related parts for EEV-HA1H4R7R
BOX ABS ALMOND 14.21"L X 4.88"W datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 28-SSOP datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 30POS datasheet.pdf
RES 39K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 16A 8-SOIC datasheet.pdf
RES 68.1K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
SCREWDRIVER HEX 5/64" 3.5" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156" datasheet.pdf
CABLE 2COND 28AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
RES SMD 8.2 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf