Panasonic Electronic Components EEV-HB1A330R
EEV-HB1A330R picture photo
Mfg. Part Number
EEV-HB1A330R
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 10V SMD
Datasheet Download
EEV-HB1A330R.pdf
Availability of EEV-HB1A330R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
EEV-HB1A330R Order Process
Ship out your order
Specifications of EEV-HB1A330R
Internal Part NumberEIS-EEV-HB1A330R
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLECE, EEV Series 30/Sept/2010
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesHB
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current43mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.228" (5.80mm)
Surface Mount Land Size0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEV-HB1A330R
Related LinksEEV-HB, EEV-HB1A330R Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEV-HB1A330R Details Description
Related parts for EEV-HB1A330R
IC TRANSCVR TRI-ST 16BIT 54BGA datasheet.pdf
CONN COMPACT FLASH CARD SNAP-IN datasheet.pdf
CARDEDGE 86POS DUAL .125 GREEN datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P4C R/A SHIELDED datasheet.pdf
CBL 32POS .5MM JMPR TYPE D 1.18" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
RES SMD 3.74K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf