Panasonic Electronic Components EEV-HB1C100R
EEV-HB1C100R picture photo
Mfg. Part Number
EEV-HB1C100R
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 16V SMD
Datasheet Download
EEV-HB1C100R.pdf
Availability of EEV-HB1C100R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
EEV-HB1C100R Order Process
Ship out your order
Specifications of EEV-HB1C100R
Internal Part NumberEIS-EEV-HB1C100R
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLECE, EEV Series 30/Sept/2010
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesHB
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current28mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.228" (5.80mm)
Surface Mount Land Size0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEV-HB1C100R
Related LinksEEV-HB, EEV-HB1C100R Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEV-HB1C100R Details Description
Related parts for EEV-HB1C100R
CAP ALUM 10UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 70A DO203AB datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SNGL STR 3POS datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf