Panasonic Electronic Components EEV-HB1H100P
EEV-HB1H100P picture photo
Mfg. Part Number
EEV-HB1H100P
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 50V SMD
Datasheet Download
EEV-HB1H100P.pdf
Availability of EEV-HB1H100P
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
EEV-HB1H100P Order Process
Ship out your order
Specifications of EEV-HB1H100P
Internal Part NumberEIS-EEV-HB1H100P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLECE, EEV Series 30/Sept/2010
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesHB
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current35mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.228" (5.80mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEV-HB1H100P
Related LinksEEV-HB, EEV-HB1H100P Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEV-HB1H100P Details Description
Related parts for EEV-HB1H100P
CAP FILM 3300PF 2% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
IC ADC 24BIT DIFF INPUT 28SSOP datasheet.pdf
IC SCHM TRIGGER INVERTER SC-88A datasheet.pdf
PTC RESETTABLE 72V .650A RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
OSC XO 200.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
BOOT MOLDED STR SIZE 21 W/LIP datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2.43K OHM 1% 10W datasheet.pdf
CONN HDR 29POS 2.54MM T/H datasheet.pdf