Panasonic Electronic Components EEV-HD1H4R7R
EEV-HD1H4R7R picture photo
Mfg. Part Number
EEV-HD1H4R7R
Brief Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V SMD
Datasheet Download
EEV-HD1H4R7R.pdf
Availability of EEV-HD1H4R7R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
EEV-HD1H4R7R Order Process
Ship out your order
Specifications of EEV-HD1H4R7R
Internal Part NumberEIS-EEV-HD1H4R7R
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLECE, EEV Series 30/Sept/2010
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesHD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current21mA
Impedance7.2 Ohm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.228" (5.80mm)
Surface Mount Land Size0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEV-HD1H4R7R
Related LinksEEV-HD, EEV-HD1H4R7R Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEV-HD1H4R7R Details Description
Related parts for EEV-HD1H4R7R
RELAY SSR 50A 660VAC AC datasheet.pdf
TRANS NPN 45V 0.1A TO-92 datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
CORE MODULE RCM5750 datasheet.pdf
LED MOD LMR4 WM WHT 700LM 120V datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
RND SPACER 0.135" NYLON 22.61MM datasheet.pdf
AML51 BUTTON FOR SWES/INDICATORS datasheet.pdf
CGCLIP,SNB,CLO datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS JAM NUT SKT datasheet.pdf