Panasonic Electronic Components EEV-TA1E470P
EEV-TA1E470P picture photo
Mfg. Part Number
EEV-TA1E470P
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 25V SMD
Datasheet Download
EEV-TA1E470P.pdf
Availability of EEV-TA1E470P
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
EEV-TA1E470P Order Process
Ship out your order
Specifications of EEV-TA1E470P
Internal Part NumberEIS-EEV-TA1E470P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLECE, EEV Series 30/Sept/2010
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesTA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current56mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.244" (6.20mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEV-TA1E470P
Related LinksEEV-TA, EEV-TA1E470P Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEV-TA1E470P Details Description
Related parts for EEV-TA1E470P
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 10W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
MODEM RJ-11 V.32BIS DATA datasheet.pdf
RES SMD 909 OHM 1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP FILM 1.2UF 10% 630VDC RADIAL datasheet.pdf