Panasonic Electronic Components EEV-TG1H100P
EEV-TG1H100P picture photo
Mfg. Part Number
EEV-TG1H100P
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 50V SMD
Datasheet Download
EEV-TG1H100P.pdf
Availability of EEV-TG1H100P
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
EEV-TG1H100P Order Process
Ship out your order
Specifications of EEV-TG1H100P
Internal Part NumberEIS-EEV-TG1H100P
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.6 Ohm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current80mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.244" (6.20mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEV-TG1H100P
Related LinksEEV-TG, EEV-TG1H100P Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEV-TG1H100P Details Description
Related parts for EEV-TG1H100P
IC OPAMP GP 4.7MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES 976K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES SMD 294 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Receptacle 12 Position 0.050" (1.27mm) Gold, GXT Surface Mount datasheet.pdf
CABLE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156" datasheet.pdf
CABLE DUCT COVER REDUCER datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 79POS PIN datasheet.pdf