Panasonic Electronic Components EEV-TG1H331Q
EEV-TG1H331Q picture photo
Mfg. Part Number
EEV-TG1H331Q
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 50V SMD
Datasheet Download
EEV-TG1H331Q.pdf
Availability of EEV-TG1H331Q
QUANTITY
EEV-TG1H331Q Order Process
Ship out your order
Specifications of EEV-TG1H331Q
Internal Part NumberEIS-EEV-TG1H331Q
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Lighting Components
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesTG
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)230 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current600mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.531" (13.50mm)
Surface Mount Land Size0.531" L x 0.531" W (13.50mm x 13.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEV-TG1H331Q
Related LinksEEV-TG, EEV-TG1H331Q Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEV-TG1H331Q Details Description
Related parts for EEV-TG1H331Q
CAP ALUM 33UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 4A SMC datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS 6ROW STR GOLD datasheet.pdf
SENSOR 500PSI M10-1.0 6G .5-4.5V datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC FPGA 360 I/O 780HBGA datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf