Panasonic Electronic Components EEV-TG1J220P
EEV-TG1J220P picture photo
Mfg. Part Number
EEV-TG1J220P
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 63V SMD
Datasheet Download
EEV-TG1J220P.pdf
Availability of EEV-TG1J220P
QUANTITY
EEV-TG1J220P Order Process
Ship out your order
Specifications of EEV-TG1J220P
Internal Part NumberEIS-EEV-TG1J220P
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)1 Ohm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current100mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.402" (10.20mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEV-TG1J220P
Related LinksEEV-TG, EEV-TG1J220P Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEV-TG1J220P Details Description
Related parts for EEV-TG1J220P
IC OPAMP GP 350KHZ RRO 8DFN datasheet.pdf
RES SMD 97.6 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 2UF 250VAC RADIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-18VIN 09VOUT datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 24VIN 12VOUT datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 14POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
CABLE SOCKET 3POLE datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB datasheet.pdf
MOD IR RCVR 38KHZ SIDE VIEW datasheet.pdf
RES SMD 1.87K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 5% 310VAC AXIAL datasheet.pdf