Panasonic Electronic Components EEV-TG1K101UQ
EEV-TG1K101UQ picture photo
Mfg. Part Number
EEV-TG1K101UQ
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 80V SMD
Datasheet Download
EEV-TG1K101UQ.pdf
Availability of EEV-TG1K101UQ
QUANTITY
EEV-TG1K101UQ Order Process
Ship out your order
Specifications of EEV-TG1K101UQ
Internal Part NumberEIS-EEV-TG1K101UQ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Lighting Components
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating80V
ESR (Equivalent Series Resistance)420 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current250mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.531" (13.50mm)
Surface Mount Land Size0.531" L x 0.531" W (13.50mm x 13.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEV-TG1K101UQ
Related LinksEEV-TG, EEV-TG1K101UQ Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEV-TG1K101UQ Details Description
Related parts for EEV-TG1K101UQ
IC DAC DUAL 3VOLT 12BIT 16-QSOP datasheet.pdf
TERM DISC LEVER TS32 PA BG datasheet.pdf
FUSE GLASS 630MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN D-SUB RCPT 3C3 BLINDMATE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
MBXL R/A HDR 8P+24S datasheet.pdf
MPAC 5R ST PF HDR datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 1A D5A datasheet.pdf