KEMET EEV107M050A9MAA
EEV107M050A9MAA picture photo
Mfg. Part Number
EEV107M050A9MAA
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 50V SMD
Datasheet Download
EEV107M050A9MAA.pdf
Availability of EEV107M050A9MAA
QUANTITY
EEV107M050A9MAA Order Process
Ship out your order
Specifications of EEV107M050A9MAA
Internal Part NumberEIS-EEV107M050A9MAA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSpecifying Electrolytic Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesEEV
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current245mA
Impedance500 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.394" W (8.30mm x 10.00mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEV107M050A9MAA
Related LinksEEV107M, EEV107M050A9MAA Datasheet, KEMET Distributor
EEV107M050A9MAA Details Description
Related parts for EEV107M050A9MAA
CAP CER 0.015UF 200V NP0 1825 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 19POS JAMNUT SCKT datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS VERT .100 TIN datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 25V 10% 2917 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 27 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 16V X5R 1206 datasheet.pdf
RES SMD 23.7K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC FPGA 224 I/O 484UBGA datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 80POS datasheet.pdf