KEMET EEV107M6R3A9GAA
EEV107M6R3A9GAA picture photo
Mfg. Part Number
EEV107M6R3A9GAA
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 6.3V SMD
Datasheet Download
EEV107M6R3A9GAA.pdf
Availability of EEV107M6R3A9GAA
QUANTITY
EEV107M6R3A9GAA Order Process
Ship out your order
Specifications of EEV107M6R3A9GAA
Internal Part NumberEIS-EEV107M6R3A9GAA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSpecifying Electrolytic Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesEEV
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current168mA
Impedance520 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.222" (5.64mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.307" W (6.60mm x 7.80mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEV107M6R3A9GAA
Related LinksEEV107M, EEV107M6R3A9GAA Datasheet, KEMET Distributor
EEV107M6R3A9GAA Details Description
Related parts for EEV107M6R3A9GAA
RES 100 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
IND LGT NEON AMBER datasheet.pdf
IC DELAY LINE 15NS 14DIP datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.8A SYNC 8MSOP datasheet.pdf
Connector Receptacle 44 Position 0.100" (2.54mm) Gold or Gold, GXT Surface Mount datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
INSERT W/SCHUKO SOCKET FRONTCOM datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 20% 250VAC AXIAL datasheet.pdf