Eaton (formerly Cooper Bussmann) EF400M500
EF400M500 picture photo
Mfg. Part Number
EF400M500
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE INDUST 400A 550V BS IEC
Datasheet Download
EF400M500.pdf
Availability of EF400M500
QUANTITY
EF400M500 Order Process
Ship out your order
Specifications of EF400M500
Internal Part NumberEIS-EF400M500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesEF
Fuse TypeFast Acting
Voltage - Rated550VAC
Current400A
Package / CaseCylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Size / Dimension2.913" Dia x 3.051" L (74.00mm x 77.50mm)
Mounting TypeBolt Mount
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t2700000
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EF400M500
Related LinksEF40, EF400M500 Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
EF400M500 Details Description
Related parts for EF400M500
TERMINAL BLOCK 5MM 2ROW 6POS PCB datasheet.pdf
IC OPAMP GP 28MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 120 OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 200V TO262 datasheet.pdf