Panasonic Electronic Components EFCH1960TCD1
EFCH1960TCD1 picture photo
Mfg. Part Number
EFCH1960TCD1
Manufacturer
Product Category
SAW Filters
Brief Description
SAW FILTER PCS 1960 MHZ 50/50
Datasheet Download
EFCH1960TCD1.pdf
Availability of EFCH1960TCD1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
EFCH1960TCD1 Order Process
Ship out your order
Specifications of EFCH1960TCD1
Internal Part NumberEIS-EFCH1960TCD1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Filters
FamilySAW Filters
SeriesEFCH
PackagingTape & Reel (TR)
Frequency1.96GHz Center
Bandwidth-
Filter TypeBand Pass
Insertion Loss-
ApplicationsCell Phone
Package / Case5-SMD, No Lead
Mounting TypeSurface Mount
Height (Max)0.037" (0.95mm)
Size / Dimension0.079" L x 0.055" W (2.00mm x 1.40mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EFCH1960TCD1
Related LinksEFCH19, EFCH1960TCD1 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EFCH1960TCD1 Details Description
Related parts for EFCH1960TCD1
SWITCH PUSH SPST-NO 0.15A 28V datasheet.pdf
IC VREF SERIES 5V 8MSOP datasheet.pdf
IC FET RF LDMOS 45W H-30265-2 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .125 SQ WW datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 4PLCC SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 1.7V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
32P.IEC-F FEM.CONN. datasheet.pdf
RES 121 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG COAX PIN SLDER datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 50V X6S 0603 datasheet.pdf
CAP CER 1.7PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf