Silicon Labs EFM32LG380F256-QFP100T
EFM32LG380F256-QFP100T picture photo
Mfg. Part Number
EFM32LG380F256-QFP100T
Brief Description
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100LQFP
Datasheet Download
EFM32LG380F256-QFP100T.pdf
Availability of EFM32LG380F256-QFP100T
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
EFM32LG380F256-QFP100T Order Process
Ship out your order
Specifications of EFM32LG380F256-QFP100T
Internal Part NumberEIS-EFM32LG380F256-QFP100T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN OtherPCN-1406131 13/Jun/2014
Standard Package90
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesLeopard Gecko
PackagingTray
Core ProcessorARM® Cortex®-M3
Core Size32-Bit
Speed48MHz
ConnectivityEBI/EMI, I²C, IrDA, SmartCard, SPI, UART/USART, USB
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O83
Program Memory Size256KB (256K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size32K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.85 V ~ 3.8 V
Data ConvertersA/D 8x12b, D/A 2x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case100-LQFP
Supplier Device Package*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EFM32LG380F256-QFP100T
Related LinksEFM32LG380F, EFM32LG380F256-QFP100T Datasheet, Silicon Labs Distributor
EFM32LG380F256-QFP100T Details Description
Related parts for EFM32LG380F256-QFP100T
SWITCH PUSH SPST-NO 1A 120V datasheet.pdf
FUSE LINKS FOR RLS 600V 8A datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 66MA 16 OHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 6 COIL 5.7UH SMD datasheet.pdf
RELAY TIMER 1A 220VAC QC datasheet.pdf
CABLE ASSEM UFL-UFL 1000MM 0.81 datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 450MA 1.26 OHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .125" datasheet.pdf