Silicon Labs EFM32TG110F4-QFN24T
EFM32TG110F4-QFN24T picture photo
Mfg. Part Number
EFM32TG110F4-QFN24T
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 32BIT 4KB FLASH 24QFN
Datasheet Download
EFM32TG110F4-QFN24T.pdf
Availability of EFM32TG110F4-QFN24T
QUANTITY
EFM32TG110F4-QFN24T Order Process
Ship out your order
Specifications of EFM32TG110F4-QFN24T
Internal Part NumberEIS-EFM32TG110F4-QFN24T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductInternet of Things
PCN Design/SpecificationPB-1503164 16/Mar/2015
Standard Package490
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesTiny Gecko
PackagingTray
Core ProcessorARM® Cortex®-M3
Core Size32-Bit
Speed32MHz
ConnectivityEBI/EMI, I²C, IrDA, SmartCard, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O17
Program Memory Size4KB (4K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.85 V ~ 3.8 V
Data ConvertersA/D 2x12b, D/A 1x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case24-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package24-QFN (5x5)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EFM32TG110F4-QFN24T
Related LinksEFM32TG11, EFM32TG110F4-QFN24T Datasheet, Silicon Labs Distributor
EFM32TG110F4-QFN24T Details Description
Related parts for EFM32TG110F4-QFN24T
TRANS PNP 40V 0.8A TO-92 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RES 124K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 39UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
LABEL ELECTRL WARN 9"X2.3" 5PC datasheet.pdf
IC MIXED-SIGNAL FRONT END 196BGA datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 3.63A 22 MOHM datasheet.pdf
CAP FILM 820NF 5% 850VDC AXIAL datasheet.pdf