Silicon Labs EFM32TG825F32-BGA48
EFM32TG825F32-BGA48 picture photo
Mfg. Part Number
EFM32TG825F32-BGA48
Brief Description
IC MCU 32BIT 32K FLASH 48BGA
Datasheet Download
EFM32TG825F32-BGA48.pdf
Availability of EFM32TG825F32-BGA48
QUANTITY
EFM32TG825F32-BGA48 Order Process
Ship out your order
Specifications of EFM32TG825F32-BGA48
Internal Part NumberEIS-EFM32TG825F32-BGA48
Featured ProductInternet of Things
PCN Design/SpecificationPB-1503164 16/Mar/2015
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesTiny Gecko
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorARM® Cortex®-M3
Core Size32-Bit
Speed32MHz
ConnectivityEBI/EMI, I²C, IrDA, SmartCard, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, I²S, LCD, POR, PWM, WDT
Number of I/O37
Program Memory Size32KB (32K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.85 V ~ 3.8 V
Data ConvertersA/D 4x12b, D/A 1x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case48-VFBGA
Supplier Device Package48-TQFP (7x7)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EFM32TG825F32-BGA48
Related LinksEFM32TG82, EFM32TG825F32-BGA48 Datasheet, Silicon Labs Distributor
EFM32TG825F32-BGA48 Details Description
Related parts for EFM32TG825F32-BGA48
IC OPAMP CFA 100MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CAP THIN FILM 0.5PF 25V 0402 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 630KHZ RRO 14DIP datasheet.pdf
IC MOSFET DRVR SYNC BUCK 8EPSOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC FLASH 16GBIT 115BGA datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 20V 10% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 127 TYPE D 21POS datasheet.pdf