Silicon Labs EFM32TG842F16-QFP64
EFM32TG842F16-QFP64 picture photo
Mfg. Part Number
EFM32TG842F16-QFP64
Brief Description
IC MCU 32BIT 16KB FLASH 64TQFP
Datasheet Download
EFM32TG842F16-QFP64.pdf
Availability of EFM32TG842F16-QFP64
QUANTITY
EFM32TG842F16-QFP64 Order Process
Ship out your order
Specifications of EFM32TG842F16-QFP64
Internal Part NumberEIS-EFM32TG842F16-QFP64
Featured ProductInternet of Things
PCN Design/SpecificationPB-1503164 16/Mar/2015
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesTiny Gecko
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorARM® Cortex®-M3
Core Size32-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, IrDA, SmartCard, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, I²S, LCD, POR, PWM, WDT
Number of I/O53
Program Memory Size16KB (16K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.85 V ~ 3.8 V
Data ConvertersA/D 8x12b, D/A 1x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case64-TQFP
Supplier Device Package64-QFN (9x9)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EFM32TG842F16-QFP64
Related LinksEFM32TG84, EFM32TG842F16-QFP64 Datasheet, Silicon Labs Distributor
EFM32TG842F16-QFP64 Details Description
Related parts for EFM32TG842F16-QFP64
OPTOISOLATOR TRANS MODULE datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS 3MM STR SMD AU datasheet.pdf
SENSOR 2000PSIS 3/8 UNF 5V datasheet.pdf
SENS PROX M18 4MM DC3W-NO 5M datasheet.pdf
FIXED IND 3NH 190MA 400 MOHM SMD datasheet.pdf
RND SPACER 0.032" NYLON 10.29MM datasheet.pdf
RES 10K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 7.87M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf