Silicon Labs EFM32WG395F128-BGA120
EFM32WG395F128-BGA120 picture photo
Mfg. Part Number
EFM32WG395F128-BGA120
Brief Description
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 120BGA
Datasheet Download
EFM32WG395F128-BGA120.pdf
Availability of EFM32WG395F128-BGA120
QUANTITY
EFM32WG395F128-BGA120 Order Process
Ship out your order
Specifications of EFM32WG395F128-BGA120
Internal Part NumberEIS-EFM32WG395F128-BGA120
Featured ProductEFM32 Wonder Gecko Family
Internet of Things
PCN Design/SpecificationPB-1406251 25/Jun/2014
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesWonder Gecko
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorARM® Cortex®-M4F
Core Size32-Bit
Speed48MHz
ConnectivityEBI/EMI, I²C, IrDA, SmartCard, SPI, UART/USART, USB
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Number of I/O93
Program Memory Size128KB (128K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size32K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.85 V ~ 3.8 V
Data ConvertersA/D 8x12b, D/A 2x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case120-VFBGA
Supplier Device Package*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EFM32WG395F128-BGA120
Related LinksEFM32WG395, EFM32WG395F128-BGA120 Datasheet, Silicon Labs Distributor
EFM32WG395F128-BGA120 Details Description
Related parts for EFM32WG395F128-BGA120
MOSFET N-CH 55V 100A TO-263 datasheet.pdf
RES SMD 64.9 OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
MOSFET P-CH 200V 32A TO-247 datasheet.pdf
FINISHING FLAP BRUSH 5A FIN datasheet.pdf
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-DHVQFN datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 5% 15V 2915 datasheet.pdf