Silicon Labs EFM32ZG108F8-QFN24T
EFM32ZG108F8-QFN24T picture photo
Mfg. Part Number
EFM32ZG108F8-QFN24T
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 32BIT 8K FLASH 24QFN
Datasheet Download
EFM32ZG108F8-QFN24T.pdf
Availability of EFM32ZG108F8-QFN24T
QUANTITY
EFM32ZG108F8-QFN24T Order Process
Ship out your order
Specifications of EFM32ZG108F8-QFN24T
Internal Part NumberEIS-EFM32ZG108F8-QFN24T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductZero Gecko EFM32ZG Family
Silicon Labs - Solutions For The Internet Of Things
Internet of Things
PCN Design/SpecificationPB-1503163 16/Mar/2015
Standard Package490
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesZero Gecko
PackagingTray
Core ProcessorARM® Cortex®-M0+
Core Size32-Bit
Speed24MHz
ConnectivityEBI/EMI, I²C, IrDA, SmartCard, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Number of I/O17
Program Memory Size8KB (8K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.85 V ~ 3.8 V
Data Converters-
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case24-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package24-QFN (5x5)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EFM32ZG108F8-QFN24T
Related LinksEFM32ZG10, EFM32ZG108F8-QFN24T Datasheet, Silicon Labs Distributor
EFM32ZG108F8-QFN24T Details Description
Related parts for EFM32ZG108F8-QFN24T
CHOKE ARRAY COM MODE 300 OHMS datasheet.pdf
RES SMD 221 OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 4PLCC SMD datasheet.pdf
IC SMART CARD READER 32-LQFP datasheet.pdf
CONN PIN SIZE 20 GOLD CRIMP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 20MHZ RRO 8SON datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.464 OHM 1% 5W datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38.5MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 3P4T datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 16V X5R 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
CAP CER 9.1PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf