Silicon Labs EFM8BB22F16G-B-QFN28R
EFM8BB22F16G-B-QFN28R picture photo
Mfg. Part Number
EFM8BB22F16G-B-QFN28R
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 16KB 28QFN
Datasheet Download
EFM8BB22F16G-B-QFN28R.pdf
Availability of EFM8BB22F16G-B-QFN28R
QUANTITY
EFM8BB22F16G-B-QFN28R Order Process
Ship out your order
Specifications of EFM8BB22F16G-B-QFN28R
Internal Part NumberEIS-EFM8BB22F16G-B-QFN28R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductEFM8 MCUs and Starter Kits
Internet of Things
Standard Package1,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesBusy Bee
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorCIP-51 8051
Core Size8-Bit
Speed50MHz
ConnectivityI²C, SMBus, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O22
Program Memory Size16KB (16K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size2.25K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.2 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 20x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-WFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package28-QFN (5x5)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EFM8BB22F16G-B-QFN28R
Related LinksEFM8BB22F1, EFM8BB22F16G-B-QFN28R Datasheet, Silicon Labs Distributor
EFM8BB22F16G-B-QFN28R Details Description
Related parts for EFM8BB22F16G-B-QFN28R
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 1.5A 20HTSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
GDT 350V 15% 10KA datasheet.pdf
POT 5K OHM 1/2W PLASTIC LOG datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG YELLOW 5000' datasheet.pdf
IC REG BST ADJ 1.1A SYNC 6WLCSP datasheet.pdf
EVAL BOARD XR8054 SOIC datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
KEX10(A)D datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf