Silicon Labs EFM8BB31F16G-A-QFP32
EFM8BB31F16G-A-QFP32 picture photo
Mfg. Part Number
EFM8BB31F16G-A-QFP32
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 16KB 32QFP
Datasheet Download
EFM8BB31F16G-A-QFP32.pdf
Availability of EFM8BB31F16G-A-QFP32
QUANTITY
EFM8BB31F16G-A-QFP32 Order Process
Ship out your order
Specifications of EFM8BB31F16G-A-QFP32
Internal Part NumberEIS-EFM8BB31F16G-A-QFP32
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)6 (Time on Label)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesBusy Bee
PackagingTube
Core ProcessorCIP-51 8051
Core Size8-Bit
Speed50MHz
ConnectivityI²C, SMBus, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O28
Program Memory Size16KB (16K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size2.25K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.2 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 20x12b, D/A 2x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case32-TQFP
Supplier Device Package32-QFP (7x7)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EFM8BB31F16G-A-QFP32
Related LinksEFM8BB31F1, EFM8BB31F16G-A-QFP32 Datasheet, Silicon Labs Distributor
EFM8BB31F16G-A-QFP32 Details Description
Related parts for EFM8BB31F16G-A-QFP32
RES SMD 180K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IDC CABLE - ASC30B/AE30M/APK30B datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100 EXTEND datasheet.pdf
SENSOR 50PSI M10-1.25 6H 4-20MA datasheet.pdf
CONN RECEPT 12POS 2MM datasheet.pdf
CONN HEADER 10POD 2MM TIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
FUSE AUTO 30A 32VDC AUTO LINK datasheet.pdf
IMPELLER 182X55MM 115VAC datasheet.pdf
CRYSTAL 48.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf
FUSE LINK EDISON TYPE K 1A RB 23 datasheet.pdf