Silicon Labs EFM8LB11F16E-A-QSOP24
EFM8LB11F16E-A-QSOP24 picture photo
Mfg. Part Number
EFM8LB11F16E-A-QSOP24
Brief Description
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 24QSOP
Datasheet Download
EFM8LB11F16E-A-QSOP24.pdf
Availability of EFM8LB11F16E-A-QSOP24
QUANTITY
EFM8LB11F16E-A-QSOP24 Order Process
Ship out your order
Specifications of EFM8LB11F16E-A-QSOP24
Internal Part NumberEIS-EFM8LB11F16E-A-QSOP24
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package56
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesLaser Bee
Packaging*
Core ProcessorCIP-51 8051
Core Size8-Bit
Speed72MHz
ConnectivityI²C, SMBus, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O21
Program Memory Size16KB (16K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size1.25K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.2 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 13x14b, D/A 2x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / Case*
Supplier Device Package*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EFM8LB11F16E-A-QSOP24
Related LinksEFM8LB11F1, EFM8LB11F16E-A-QSOP24 Datasheet, Silicon Labs Distributor
EFM8LB11F16E-A-QSOP24 Details Description
Related parts for EFM8LB11F16E-A-QSOP24
SWITCH TAPE SEAL 5 POS SMD 50V datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 9V datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
IC BUFF DVR TRI-ST QUAD 14TSSOP datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL SC70-6 datasheet.pdf
CONV DC-DC 24VIN 3.3V 5A SMD T/R datasheet.pdf
RELAY SSR DIN RAIL MOUNT 32V datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 16V X5R 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf
A/L UNIV HDR 40P VERT LG LAT HT datasheet.pdf
CAP CER 150PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf